2025. ápr 12.

208. Bíborszín (The Color Purple) (1985)

írta: mindennapra1film
208. Bíborszín (The Color Purple) (1985)

the_color_purple_1985_original_film_art_f_1200x_1.jpgUSA (Amblin, Guber-Peters, Warner Bros.), 154 perc, színes, dráma

Rendező: Steven Spielberg

Producer: Kathleen Kennedy, Frank Marshall, Steven Spielberg, Quincy Jones

Operatőr: Allen Daviau

Forgatókönyv: Menno Meyjes, Alice Walker regénye alapján

Zene: Quincy Jones

Szereplők: Whoopi Goldberg, Oprah Winfrey, Danny Glover, Margaret Avery, Adolph Caesar, Rae Dawn Chong, Willard Pugh

 

A Filmről

A történet a 20. század eleji amerikai Dél egyik eldugott szegletében játszódik, ahol a faji megkülönböztetés, a szegénység és a nőkkel szembeni elnyomás mindennapos valóság. Ebben a zord világban él Celie (Whoopi Goldberg), akit gyermekkora óta folyamatos bántalmazás, elnyomás és megaláztatás kísér. Egy kegyetlen házasságban él erőszakos férjével (Danny Glover), mígnem találkozik néhány erős nővel – köztük a független és szókimondó Shug Avery-vel (Margaret Avery) és a harcos szellemű Sofiával (Oprah Winfrey) –, akik segítenek neki ráébredni saját értékeire, és lassan kiemelkedni a passzív szenvedésből. 

786.jpg

Tíz év sorozatos kasszasikerei után Steven Spielbergnek már nagyon fájhatott a foga egy Oscarra, ugyanis addig minden jelölését elbukta, pedig egy igazságos világban Az elveszett frigyláda fosztogatóival simán győzött volna. Mindemellett szerette volna eloszlatni azt a nézetet is, hogy kizárólag fiataloknak szánt népszerű filmeket készít, épp ezért drámai tehetségének bizonyítására választotta Alice Walker Pulitzer-díjas regényét, mely a 20. század elején az Államok déli részén élő elszegényedett, vidéki fekete közösség életét mutatja be. Különös módon Spielberg rendezői képességei egyszerre segítették és gátolták a munkát. Fanyar humora és technikai merészsége ugyanis kevéssé illett az anyaghoz, mely végül szelídebbre sikeredett Walker regényénél. A Bíborszín azonban még akkor is a rendező vállalkozókedvét bizonyítja, ha a kelleténél nagyobb fába vágta a fejszéjét.

A film legnagyobb erőssége a színészi teljesítményekben rejlik. Oprah Winfrey és Danny Glover alakítása egyaránt igen erős, Spielberg tévedhetetlen ösztönét mégis az akkor még viszonylag ismeretlen Whoopi Goldberg kiválasztása jelzi, aki azóta világsztár lett, és jópár Oscar-díjkiosztó gálaestéjének ceremóniamestere is volt. Az általa megformált Celie keveset beszél, de annál többet mutat: Goldberg egy jól időzített mosolyával nagyobb hatást gyakorol a nézőre, mint számos színész egy-egy hangzatos monológgal. Spielberg ugyan sokszor talán túlzottan szentimentálissá válik, de már megvannak azok az ígéretes szikrák, amelyek az olyan érettebb munkáiban kapnak lángra igazán, mint a Schindler listája (Schindler's List, 1993), az Amistad (1997) vagy az A.I: Mesterséges értelem (2001).

screenshot_2025-04-10_at_16-31-44_biborszin_1985.jpg

screenshot_2025-04-10_at_16-22-20_biborszin_1985.jpg

Spielbergnek végül csalódnia kellett - a Bíborszín ugyanis nem hozta el az Oscart, pedig tizenegy kategóriában is jelölték díjra, de ezek közül egyet sem nyert meg, ráadásul a rendezők között sem diadalmaskodhatott. Ezzel egyébként az 1977-es Fordulópont (The Turning Point) című film mellett a másik nagy negatív Oscar-rekordernek számít, ugyanis mindkét film a 11 jelölés ellenére maradt díj nélkül. Az elmaradt díjeső azonban nem akadályozta meg az alkotókat, hogy elkészítsék az eredeti regény musicalváltozatát. Spielberg és Quincy Jones, Oprah Winfrey-vel karöltve (aki a 2005-ben Broadway-en debütáló musical feldolgozásának is producere volt) ugyanis visszatértek producerként a 2023-as adaptációhoz.

Érdekességek

Whoopi Goldberg úgy nyerte el Celie szerepét Steven Spielberg meghallgatásán, hogy előadott egy komédiát, amelyben egy betépett E.T.-t mutat be, akit a kaliforniai Oaklandben letartóztatnak kábítószer-birtoklásért. A meghallgatáson Spielberg számos híres barátja, köztük Quincy Jones producer és Michael Jackson is részt vett.

Margaret Avery azután kapta meg Shug Avery szerepét, miután Tina Turner visszautasította azt.

screenshot_2025-04-10_at_16-28-24_biborszin_1985.jpg

Oprah Winfrey azt mondta, hogy Alice Walker regényét olvasva rögtön tudta, hogy ebben a filmben szerepelnie kell, mert a könyvhöz hasonlóan a színésznő maga is egy nemi erőszak túlélőjeként, aki 14 évesen szült (és elvesztett) egy gyermeket. Fáradhatatlanul lobbizott azért, hogy eljátszhassa Sofia szerepét, és el volt ragadtatva, amikor 35 000 dollárért megkapta. Az ügynöke eredetileg azt mondta neki, hogy 50 000 dollárt is tudna érte adni, de Winfrey megkérte, hogy ne tegye, mert attól félt, hogy ha több pénzt kér, elveszítheti a szerepet. Később azt mondta, hogy ez volt a legjobb 35 000 dollár, amit valaha is keresett.

- Steven Spielberg legidősebb gyermeke a film forgatása közben született, ezért abban a jelentben, amikor Celie életet ad csecsemőjének, a gyereksírás valójában Spielberg gyermekének sírása.

- A vacsora jeleneténél Oprah Winfrey az összes szövegét improvizálta, amikor Whoopi Goldberggel beszélgetett. A jelenet után Goldberg odament hozzá, megölelte, és azt mondta neki, hogy most már igazi színésznő lett. A megjegyzést követően Winfrey azzal vágott vissza: „Mit tudsz te, neked is ez az első filmed!”.

Vélemény

Ha 2025-ben Steven Spielberg beállítana valamelyik stúdióhoz azzal az ötletével, hogy szeretné filmre vinni Alice Walker regényét, bizonyára sokan csak kapkodnák a levegőt. Mára már olyannyira megváltozott a világ, hogy egy olyan filmtervvel, amiben színes bőrűeket ábrázolnak olyan módon, mint ahogy a regényben tették, (családon belüli erőszak, abuzív kapcsolatok, elnyomásban élő nők, stb...) gyakorlatilag már a legelső lépéseket sem lehetne megtenni, még annak ellenére sem, hogy a mára szintén oly divatossá vált tendert követnék benne, miszerint minden egyes filmbe tegyünk legalább egy feketét, még akkor is, ha annak valójában semmi keresnivalója nem lenne benne. Szerencsére a film nem 2025-ben, hanem 40 évvel korábban készült, így a fenti problémák nem jelentettek akadályt, ennek köszönhetően egy több szempontból is mérföldkőnek számító alkotás került ki Spielberg kezei közül.

colorpurple_1985_photo_9.jpg

the-color-purple-still.jpg

screenshot_2025-04-10_at_16-25-54_biborszin_1985.jpg

Egyrészt a Bíborszín volt Steven Spielberg legelső komolyabb hangvételű alkotása, korábban csak igazi közönségfilmeket készített, másrészt abból a szempontból is különlegesnek számít, hogy (nyilván a témájából adódóan) kizárólag afro-amerikai szereplők közreműködésével készült. Nem mellesleg a film legnagyobb erőssége szerintem pont a színészi játékban rejlik, Oprah Winfrey és Danny Glover egyaránt remek a szerepében, azonban a pálmát kétségtelenül Whoopi Goldberg viszi el, aki valóban élete legnagyobb alakítását nyújtja Celie szerepében, mindezt úgy, hogy korábban semmilyen produkcióban nem szerepelt. Ezek alapján egyáltalán nem meglepő, hogy a színésznő berobbanását a film világába Golden Globe díjjal és Oscar jelöléssel jutalmazta a szakma. Annak ellenére, hogy egy komoly drámai szerepben debütált és sikerült megmutatnia magát, a későbbiekben már leginkább csak vígjátékokban mutatta meg magát, hogy minél jobban kidomboríthassa komikusi vénáját.

screenshot_2025-04-10_at_16-21-16_biborszin_1985.jpg

screenshot_2025-04-10_at_16-30-47_biborszin_1985.jpg

Beszéljünk magáról a filmről is, amit most láttam másodjára és számos jelenetére még most is kifejezetten jól emlékeztem korábbról, tehát ki lehet jelenteni, Spielberg valóban tud valamit. A Bíborszín valóban egy emlékezetes filmélmény, az egyetlen hibájaként talán azt lehet felróni, hogy néhol becsúszott egy-egy szándékosan elhelyezett hatásvadász jelenet, főként a film végénél, ezért az igazi katarzis elmaradt, de ez legyen a legnagyobb baj. Hogy ennek vagy valami másnak köszönhetően, de a film végül nagyot bukott az Oscar-gálán, amivel mind a mai napig csúcstartónak számít. Én személy szerint sajnálom, mert ugyan az év(tized) legjobb filmje nálam egyértelműen a Vissza jövőbe, de az év nagy nyertesének számító Távol Afrikától-nál mindenképp sokkal jobb, így talán néhány díjat megérdemelt volna. Spielberg filmje (és Walker regénye) ugyanis komoly mondanivalóval is rendelkezik. Celie végtelenül elnyomottan él a házasságában, csupán cselédnek tekintik, nem tartják semmire, ő pedig csak éli tovább az életét csendes szenvedésben egészen addig, amíg nem találkozik  Shug Avery-vel, aminek köszönhetően rájön, hogy másként is lehetne élni. Hosszú ideig tart, amíg végül fellázad sorsa ellen, de végül a sarkára áll, otthagyja a farmot és kivívja a saját függetlenségét. Mint ahogy a filmben is többször elhangzik, Celie egyáltalán nem volt szép, nem volt gazdag, ráadásul még fekete is volt, de egy nagyon erős nő volt, Spielberg pedig méltó módon vitte filmre a történetét.

Végül néhány szóban arról, miért is lett a film címe Bíborszín, mit is jelképezhet valójában. A lila szín jelentheti egyfelől azokat a zúzódásokat és sebeket, amiket Celie szerzett az élete során, szimbolizálhatja a két nővér elhunyt édesanyjától hallott mesét a család afrikai-nemesi származásáról, de legfőképpen fontos bibliai, spirituális jelentéssel is bír, mivel a lila szín viselése a bűneinkért szenvedő Jézus alakjához köthető. Hogy ezek közül melyik a valóság, azt nem tudjuk, de talán így együtt mindegyik adja meg rá a választ.

https://videa.hu/videok/film-animacio/biborszin-bibor-whoopi-goldberg-A1bXMirI200WHNqG

Ítélet: 10/8,5

Szólj hozzá

amerika család erőszak dráma afroamerikai Steven Spielberg Oscar